0 Shares 1217 Views

Web Sitesi Sıkıştırma Algoritmalarının Karşılaştırılması

Web Sitesi Sıkıştırma Algoritmalarının Karşılaştırılması

Tüketiciler, dijital içeriklere ve hizmetlere erişmek için giderek daha fazla web uygulamalarını kullanmayı tercih eder hale geldiler. Bir Google araştırmasına göre, insanların % 40’ı yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren bir web sitesini terk ediyor. Yani bir web sitesinin açılma hızı web site sahipleri için büyük önem arz eder hale geldi. Bu yazıda Brotli ve Gzip algoritmalarıyla web sitelerinin nasıl hızlandırmasına katkısı olduğunu ve karşılaştırmalarını göreceğiz.

Brotli Nasıl Çalışıyor?

Gzip gibi, Brotli de bir sıkıştırma algoritmasıdır. Google tarafından geliştirilmiştir. İstemci hem de sunucu tarafında ortak anahtar sözcükler ve deyimler sözlüğü kullanarak daha iyi bir sıkıştırma oranı sağlar. Esas olarak küçük metin belgeleri için optimize edilmiştir. Bu nedenle, HTML sayfaları ve yazı tipleri gibi statik içeriği sunmak için daha uygundur.

  1. Bir kullanıcı web sitesine internet tarayıcısı aracılığıyla erişim isteği gönderir.
  2. İnternet tarayıcısı sunucuya ne tür bir içeriği açacağını Accept-Encoding (Kabul-Kodlama) üst bilgisi ile bildirir.
  3. Sunucu istekte bulunan sıkıştırma algoritmalarına dayanarak hangi sıkıştırılmış içeriğin teslim edileceğine karar verir.
  4. Sunucu kullanılan yöntemi belirten, Content-Encoding (İçerik-Kodlama) üst bilgisini internet tarayıcıya gönderir.
  5. İnternet Tarayıcı verileri önce açar ve sonrasında sayfada gösterir.

Gzip Nasıl Çalışıyor?

İnternette en çok kullanılan sıkıştırma algoritmasıdır. Brotli’nin aksine, Gzip çoğunlukla web sayfalarını, .tar arşivlerini ve metin dosyalarını sıkıştırmak için kullanılır. Orijinal dosya modunu, zaman damgasını ve sahipliği koruyarak bir dosyanın boyutunu küçültmeye izin verir. Gzip’in önceden belirlenmiş 9 kalite ayarı vardır ve 1’den 9’a kadar etiketlenmiştir. WordPress gibi popüler uygulamalar, Gzip’i kutudan çıkar çıkmaz destekler. Ve kullanıcılar web sitelerini birkaç tıklama ile kolayca sıkıştırabilir.

  1. İnternet tarayıcı index.html web serverdan varsa eğer index.html’in sıkıştırılmış halini ister.
  2.  Sunucu dosyayı bulur.
  3. Sunucu index.html dosyasını sıkıştırır ve gönderir.
  4. Web tarayıcı boyutu düşmüş olan dosyayı internet tarayıcıda gösterir.

Sıkıştırma Boyutu

Brotli’nin Gzip’e göre en iyi avantajı, kendisiyle sıkıştırılan HTML, CSS ve JavaScript dosyalarının Gzip’ten daha küçük olmasıdır.

Ancak, sıkıştırma performansı Gzip ile karşılaştırıldığında biraz daha yavaş olduğundan daha az uygun bulunmuştur.

Sıkıştırma Oranları

Sıkıştırma Oranları

Tarayıcı desteği

Ne yazık ki, Brotli’nin ana dezavantajlarından biri tarayıcı desteğidir. Tüm tarayıcılar tarafından desteklenmemektedir. Brotli’yi destekleyen başlıca tarayıcıların belirli versiyonları ve üst versiyonları tarafından desteklenmektedir. Brotli’yi destekleyen tarayıcıların listesini görebilirsiniz.

Tarayıcı Desteği

Brotli’nin Tarayıcı Desteği

Öte yandan Gzip, 1990’lardan beri sektörün içindedir. Tüm tarayıcılar için en uygun olanıdır ve aktarım hızı süresini kısaltır. Ancak yalnızca normal dosyaları sıkıştırabilir.

Web Sunucusu Desteği

Brotli’nin çalışması için sunucu tarafında yapılandırma değişiklikleri gerektirir. gzip tüm büyük web sunucularında bir standart olarak gelir.

Neyse ki Google, Nginx web sunucusu için bir Brotli uzantısı sunmaktadır. Aynı şekilde, Apache’nin de kendi Brotli uzantısı vardır. Bununla birlikte, Brotli uzantısı, en iyi performansı elde etmek için parametrelerde ince ayar yapılmasını gerektirir. Windows Server kullanıcıları için, IIS web sunucusu resmi olarak desteklemediğinden Brotli en iyi seçenek olmayabilir.

Bununla birlikte, Brotli desteğine sahip web sunucularının da gzip sıkıştırmasını korumaları gerekir. Bu, web sunucusunun Brotli destekli olmayan web sitelerinden gelen istekleri de işlemesine yardımcı olur.

You may be interested

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
4356 kişi okudu
CDN
4356 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020

Temel CDN Rehberi  - CDN Hakkında Her Şey Muhtemelen CDN’in (Content Delivery Network - İçerik Dağıtım Ağı) neyin kısaltması olduğunu biliyorsunuzdur. Tam olarak ne anlama geldiğini de…

Web Application Firewall
CDN
57 kişi okudu
CDN
57 kişi okudu

Web Application Firewall

alikayikci - September 30, 2021

Medianova CDN,web sitenizi korumak, daha güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmak için Web Application Firewall (WAF) katmanını yakın zamanda etkinleştirdi. Güvenlik, İnternet'in başlangıcından beri her zaman temel…

HTTP Live Streaming (HLS)
Canlı Yayın
2600 kişi okudu
Canlı Yayın
2600 kişi okudu

HTTP Live Streaming (HLS)

Emre Emanet - December 21, 2020

HLS, Apple tarafından kendi ürünlerinde kullanmak üzere oluşturduğu video streaming (akış) protokolüdür. Ancak HLS zaman geçtikçe popülerleşti ve Android cihazlarda, akıllı televizyonlarda, oyun konsolları gibi birçok platform…

Eğitim? Evet lütfen!
HR
731 kişi okudu
HR
731 kişi okudu

Eğitim? Evet lütfen!

Nurdan Altunköse - December 7, 2020

Şirketimin eğitim ve gelişimime önem vermesini istiyorum ama ne kadar faydalanabiliyorum? Çalışanların şirketlerinden beklentileri arasında yaygın bir şekilde yer alan eğitim ve gelişim fırsatları artık birçok şirketin…

Most from this category