Hybrid CDN: Private CDN ve Multi-CDN dayanışması!

Hybrid CDN, firmaların özel amaçlarına uygun Private CDN hizmeti ile geleneksel veya Multi-CDN’lerin birlikte sunulduğu bir CDN Hizmetidir. Bu hizmet ile hem kendi özel CDN ağınıza sahip olurken hem de yüksek performanslı bir CDN hizmetine de aynı anda kavuşmuş olursunuz. Hybrid ismini bu paralel hizmetlerden almaktadır.

Öncelikle Hybrid CDN yapısını oluşturan CDN, Multi-CDN ve Private CDN kavramlarını ele alalım.

CDN Nedir?

CDN, websiteleri ve OTT gibi platformlardaki içeriklerin, coğrafi olarak dağıtık mimarisi sayesinde en yakın noktalardan iletilmesini sağlayan bir bulut bilişim hizmetidir. Bu hizmet, e-ticaret, oyun, video gibi birçok farklı amaçla hizmet veren internet platformlarının içeriklerine gelen isteklere cevap süresini kısaltmayı sağlar.

Günümüzde CDN’ler, dünya genelinde internet trafiğinin büyük çoğunluğunun yüküne cevap vermektedir. CDN’ler büyük sayıda kullanıcılara sahip website ve platformların içeriklerini sunarak yüklenme sürelerini azaltıp kullanıcı performansının artmasına katkı sağlar.

Son yıllarda internet o kadar küresel bir hale geldi ki yukarıda bahsedilen platformlara, dünya genelinde, günün her saati içerik istekleri gelmektedir. Bu da coğrafi olarak dağıtık CDN’lerin her noktaya aynı performansla cevap vermesini zorlaştırmaktadır. Örneğin Amerika merkezli bir platform, Amerika’da hızlı, Avrupa’da yavaş bir geleneksel CDN ile içeriklere cevap verme kalitesini koruyamaz.

Geleneksel CDN teknolojilerinin yetersiz kaldığı noktalar düşünülerek Multi-CDN, Private CDN veya Hybrid CDN gibi farklı hizmetler ortaya çıkmıştır.

Multi CDN

Geleneksel CDN’lerin birleşmesiyle daha güçlü bir CDN hizmeti sağlanabilir. Ortak bir yazılım ile birbirine bağlanan 2 veya daha fazla CDN, yük ve bölge durumları gözetilerek son kullanıcı isteklerine cevap verir.

Web sitesi kullanıcıları tek bir coğrafi bölgeden içerik talebinde bulunuyorsa bir CDN yeterli olabilir. Kıtaya veya dünyaya yayılmış son kullanıcı isteklerine sahip bir websitesi için, tek CDN her bölge için aynı performansla cevap veremeyebilir. Bu sebeple bölgelerde güçlü CDN’ler kullanılarak global güçlü bir yapı oluşturulur. Cedexis gibi (3rd party) yazılımlar CDN’lerin gerçek zamanlı ölçümlerini yaparak, hangi bölgede hangi CDN’lerin daha kullanışlı olduğunu belirlemektedir.

Multi-CDN yapısı, güvenilir bir ölçüm sistemi ile iş yükünü bölgelere ayırarak güçlü bir CDN hizmeti sunabilir.

Private CDN:

Kimi platformlar kendi sunucuları üzerine bir CDN ağı kurmak isteyebilir. Ya da kontrolün ellerinde olduğu onlara tahsis edilmiş özel bir network ağı talep edebilirler. Bu taleplere cevaben Private CDN kavramı ortaya çıkmıştır.

Private CDN ile;

  • Sizel özel sunucular ile yüksek güvenlikli bir altyapıya sahip olursunuz.
  • CDN ağınıza dünya üzerinde talep ettiğiniz herhangi bir noktadan sunucu tahsis edilebilir.
  • Public (paylaşımlı) bir sunucu kullanmadığınız için yüksek performanslı bir hizmetiniz olur.
  • Sunucular üzerinde sadece size özel bir ağ trafiğiniz olur.

Hybrid CDN

Hybrid CDN kavramını daha iyi anlamak için Multi CDN ve Private CDN kavramlarına değindik. Hybrid CDN müşteri için iki seçenekli bir CDN ağı sunar. Müşteriye tahsis edilmiş sunucularla kurulan bir CDN hizmetinin yanı sıra CDN veya Multi-CDN hizmeti sunan bir yapı oluşturulur.

Hybrid CDN Avantajları:

  • Belirli bir amaç için özel kurulmuş bir ağ üzerinden hizmet verir.
  • Müşterinin kendi sunucuları üzerinden bir on-prem CDN ağı kurulabilir.
  • Coğrafi olarak dağıtık bölgelerden gelen isteklere bir veya birden fazla CDN hizmeti ile cevap verilecek bir ikinci hizmet sunulur.

Hybrid, CDN’in en güncel teknolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hybrid CDN ile tüm ihtiyaçlara cevap veren, tüm dünyada içeriklerin cache’lenmesine olanak sağlayan ultra yüksek performanslı, güvenlikli bir hizmete kavuşmuş olursunuz.

Sunucuları tümüyle size tahsis edilmiş bir network’e sahip olmak ister miydiniz? Ağ trafiğinin tamamına sahip olduğunuz bu sistem ile statik içerikleriniz hızla servis edilir, videolarınız yüksek performansla izlenir, gecikme süreleri minimuma indirilir. Size özel kurulmuş Private CDN’in yanı sıra tüm dünyada dağıtık bir CDN hizmetini de ekleyerek güçlü bir Hybrid CDN ağı kurmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

 

You may be interested

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
5971 kişi okudu
CDN
5971 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020

Temel CDN Rehberi  - CDN Hakkında Her Şey Muhtemelen CDN’in (Content Delivery Network - İçerik Dağıtım Ağı) neyin kısaltması olduğunu biliyorsunuzdur. Tam olarak ne anlama geldiğini de…

Canlı Yayını 10 İpucu ile Geliştirin
Canlı Yayın
68 kişi okudu
Canlı Yayın
68 kişi okudu

Canlı Yayını 10 İpucu ile Geliştirin

Sıla Saltoğlu - April 15, 2022

Canlı Yayın Etkileşimlerinizi artırmanın en verimli yolunu arıyorsanız doğru yere geldiniz: Canlı Yayın. Canlı yayın, başlangıcından bu yana hızla büyüdü ve bu nedenle birçok endüstri yeni araç…

Destek: Medianova’nın Yapı Taşı
CDN
1582 kişi okudu
CDN
1582 kişi okudu

Destek: Medianova’nın Yapı Taşı

medianova - November 3, 2021

Destek: Medianova'nın Yapı Taşı Müşteriler için hizmetleri ve uygulamaları kullanırken bir soruna takılıp kalmak ve ardından doğru çözümü sunacak ürün temsilcisine ulaşmak için uğraşırken sonsuz e-posta zincirleri,…

Web Application Firewall
CDN
617 kişi okudu
CDN
617 kişi okudu

Web Application Firewall

medianova - September 30, 2021

Medianova CDN,web sitenizi korumak, daha güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmak için Web Application Firewall (WAF) katmanını yakın zamanda etkinleştirdi. Güvenlik, İnternet'in başlangıcından beri her zaman temel…

Most from this category

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
5971 kişi okudu
5971 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020
HTTP Live Streaming (HLS)
Canlı Yayın
3443 kişi okudu
3443 kişi okudu

HTTP Live Streaming (HLS)

Emre Emanet - December 21, 2020
Eğitim? Evet lütfen!
HR
1141 kişi okudu
1141 kişi okudu

Eğitim? Evet lütfen!

Nurdan Altunköse - December 7, 2020