Anycast DNS Nedir?

DNS

DNS hizmeti; alan adlarını (medianova.com vb) IP adreslerine çevirmekte kullanılan bir hizmettir. Tarayıcımıza yazdığımız alan adı, öncelikli olarak DNS sunucularına giderek IP adresini öğrenmeye çalışır. DNS sunucudan gelen IP adresine göre tarayıcımıza yazdığımız alan adına erişiriz. İstekte bulunan DNS sunucusu uzak bir lokasyonda ise cevap süresi uzar. Bu da web sayfalarının IP adresini öğrenme süresini uzattığı için web siteleri yavaş açılır.

Anycast DNS

Anycast, (bire çok) aynı IP adreslerini farklı coğrafi konumlardaki birden fazla sunucuya atamak için kullanılan internet yönlendirme protokolüdür. Anycast DNS hizmeti birden fazla coğrafi olarak dağınık sunucular üzerinde dağılmış yeni nesil bir DNS hizmetidir.

Anycast DNS sayesinde, DNS isteklerini kendi çalışma prensiplerine göre en iyi rotada bulunan (genellikle en yakın) sunucuya iletir. Bu sayede DNS cevap süreleri çok kısalır ve web sayfalarına erişim hızı artar.

Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun önde gelen CDN sağlayıcısı olarak Medianova; İstanbul ve Ankara’da en büyük yerel operatörlere entegre Anycast DNS servisleri ile yabancı şirketlere göre %80 daha hızlı hizmet vermektedir.

Bizi tercih eden
mutlu müşterilerimizden bazıları

Tıklayın, tanışalım.
Size özel çözümler sunalım.

Bu site ne kadar hızlı fark ettiniz mi?

Aksela siteyi revize ediyor ve en yakın cache’den veriyor!