Teknoloji

 • GPU ile Hesaplama: Hızlanmanın Vazgeçilmez Parçası

  GPU ile Hesaplama: Hızlanmanın Vazgeçilmez Parçası

  GPU ile hesaplama bilgisayar sistemlerinde Grafik Hesaplama Birimleri’nin (Graphics Processing Units – GPU) hesaplama işlerini hızlandırmak amacıyla kullanılması anlamına gelmektedir. GPU’lar zaman içinde evrime uğramışlar ve günümüzde birçok uygulama alanı için hesaplama işlemlerinin vazgeçilmez bir …Read More »
 • OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

  OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

  İnternetin olmadığı zamanlarda insanlar bilgiye genellikle televizyon ve gazetelerden ulaşmaktaydı. Dizi, film ve belgesel demek, büyük oranda televizyon demekti. İnternet zamanla evlerimize hatta telefonlarımıza girdikçe insanlar bilgiye çok daha hızlı erişim olanağı buldu. İnternetin yaygın …Read More »
 • IT dünyasının kaçınılmaz devrimi: Otomasyon

  IT dünyasının kaçınılmaz devrimi: Otomasyon

  Bir system admin’in görevi ve yaşadığı sorunlar nelerdir? Özetle sistemi kurmak, monitör etmek, yönetmek, stabil ve kesintisiz çalışmasını sağlamak şeklinde sıralayabiliriz. Peki sistemi kurmak ve yönetmek, aynı komutları tekrar tekrar çalıştırmak ve aynı hataları tekrar …Read More »
 • HAR (HTTP Archive Format) Nedir?

  HAR (HTTP Archive Format) Nedir?

  HAR (HTTP Archive Format) Nedir? Bu yazıda HAR dosyaları ile ilgili aşağıdaki alt başlıklar ele alınacaktır. HAR Dosyası Nedir, Ne Değildir? HAR Dosyası Ne İşe Yarar? HAR Dosyalarını Neden Kullanmalıyız? HAR Dosyası Kaydı Oluşturma HAR …Read More »
 • Medianova ISO Standartlarınca Tescillendi!

  Medianova ISO Standartlarınca Tescillendi!

  Medianova hizmet ve ürünlerinin uluslararası standartlara uygunluğunu ISO 9001 (Kalite Yönetimi), ISO 10002 (Müşteri Memnuniyet Yönetimi), ISO 27001 (Bilgi Güvenliği) sertifikalarını alarak tescillemiştir. Firmamız Kalite Yönetimi Sistemi kapsamında standartlar belirlemiştir. Personel eğitimleri, izinleri, kurum içi …Read More »
 • Security Header ile Web Siteniz Daha Güvenli

  Security Header ile Web Siteniz Daha Güvenli

  HTTP Security Header Nedir? HTTP Security Header, web sitenizin içeriğini tarayıcılara bildirmek ve tarayıcıların nasıl davranacağını belirtmek için kullanılır. Tarayıcımızın adres çubuğuna bir URL girdiğimizde HTTP response ve request bilgileri içeren headerlar devreye girer. HTTP …Read More »
 • TLS 1.3 Nedir ve Nasıl Çalışır?

  TLS 1.3 Nedir ve Nasıl Çalışır?

  TLS 1.3 protokolü ile siteniz hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli.. Veri şifreleme günümüze kadar hız ve performans yönünden beklenilene cevap verememekteydi. TLS 1.3 ile önceki versiyonlarına oranla çok daha güçlü, hızlı ve güvenilir bir …Read More »
 • HTTP/2 PUSH ile Yüksek Performans

  HTTP/2 PUSH ile Yüksek Performans

  Medianova’nın yüksek performans ve hıza sahip yeni özelliği HTTP/2 PUSH ile tanıştınız mı? HTTP/2 PUSH (HTTP/2 Server Push) HTTP/2 Push, HTTP/2 protokolünde sunucunun kaynaklarını istemci iletişime geçer geçmez iletmesini sağlayan yeni bir özelliktir. Öncelikle HTTP’nin …Read More »
 • STOOK : Amazon S3’e Alternatif Yerli Object Storage

  STOOK : Amazon S3’e Alternatif Yerli Object Storage

  Stook bulut tabanlı bir Object Storage (nesne depolama) hizmetidir. Stook başlangıçta mevcut CDN ürünümüzde inhouse olarak kullandığımız bir platformdur. Bu platformun müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilmesi ile Stook son halini almıştır. AWS S3’e alternatif yerli object storage ürünü …Read More »
 • Google BBR ile Web Siteniz 20 Kat Hızlı

  Google BBR ile Web Siteniz 20 Kat Hızlı

  BBR, internet trafiği için higher throughput ve lower latency sağlayan yeni bir tıkanıklık kontrol algoritmasıdır. (Congestion Control Algorithm) Öncelikle TCP’yi tanıyalım. TCP NEDİR? TCP, güvenilir veri transferi, akış kontrolü ve tıkanıklık kontrolü gibi özelliklere sahip …Read More »
 • İşlemci Sıcaklığı Hakkında Bilinmeyenler: Thermal Throttling

  İşlemci Sıcaklığı Hakkında Bilinmeyenler: Thermal Throttling

  Her sistem sorumlusunun görevi nedir? Fazla performans, fazla performans, fazla performans… Peki en üst modeli almak bir çözüm mü? 4.0GHZ 20 çekirdek çok şık görünüyor değil mi? Hele bir de HT teknolojisine sahipse 40 adet …Read More »
 • İçerik Dağıtım Ağları (CDN) Medya’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

  İçerik Dağıtım Ağları (CDN) Medya’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

  Dijital devrim ile birlikte, gazeteler, online ortamda varlığını gösterebilmek için bir dönüşümden geçmek zorunda kaldı. Okuyucularının büyük bir kısmı, basılı gazeteleri satın almak yerine halihazırdaki online gazeteleri tercih etmeye başladılar ve bu dönüşüm, ulusal sınırların …Read More »
 • İmaj Optimizasyonu ile Web Siteniz Daha Hızlı

  İmaj Optimizasyonu ile Web Siteniz Daha Hızlı

  İmaj optimizasyonu, web sitelerinde kullanılan görsellerin boyutlarının otomatik olarak küçültülmesini sağlayan bir sıkıştırma teknolojisidir. E-ticaret siteleri gibi ağırlıklı olarak görsel içerik barındıran sitelerin bu tür teknolojileri kullanması günümüzde neredeyse zorunlu hale gelmiştir. İyi bir web sitesi, …Read More »
 • Yeni Nesil Web Sıkıştırma Yöntemi Brotli !

  Yeni Nesil Web Sıkıştırma Yöntemi Brotli !

  Google tarafından 2016 Eylül ayında piyasaya sürülen yeni sıkıştırma algoritması Brotli ile ilgili, internet ortamında birçok değerlendirme yer aldı. Değerlendirmelerin bir kısmı, web sitesi geliştiricileri açısından Brotli’nin HTML, JavaScript ve CSS elamanlarının dosya boyutlarını hızla küçülterek …Read More »
 • Anycast DNS Nedir?

  Anycast DNS Nedir?

  Türkiye ve Orta Doğu’nun önde gelen CDN’i olarak Medianova’da daima vericilerle alıcılar arasındaki ağ iletişimi ve yönlendirmeyi geliştirme yolları arıyoruz. Güvenli adresleme ve yönlendirme yöntemi belirleyebilmenin yollarından biri Anycast DNS kullanmaktır. Bir çok kişi, hatta …Read More »
 • İnternet Bağlantı Sorunları Oyun Sektörünü Öldürüyor mu ?

  İnternet Bağlantı Sorunları Oyun Sektörünü Öldürüyor mu ?

  Dünyanın gittikçe daha büyük bir bölümü, çevrimiçi olduğu ve bağlantı hızının yüksek olmasını beklediği için, tercih ettikleri sağlayıcıların da bu talebe ayak uydurması son derece önemlidir. Yüksek hızlar ve kaliteli grafiklerle ilgili en büyük talep …Read More »
 • HTTP/2 ile Web Siteleri %50 Daha Hızlı !

  HTTP/2 ile Web Siteleri %50 Daha Hızlı !

  HTTP/2 tamamen modern dünya ihtiyaçları için tasarlanan yeni bir internet protokolüdür. Bu protokolün ana hedefleri arasında sitelerin hız performansını, verimliliğini ve güvenliğini artırmak gibi vazgeçilmez unsurlar yer almaktadır. Gelişen bu teknolojiyle birlikte; popüler tarayıcılar HTTP/2 teknolojisi ile uyumlu …Read More »
 • Medianova CDN ile Daha Hızlı Oyunlar

  Medianova CDN ile Daha Hızlı Oyunlar

  Oyun dünyasına her gün yeni cihazlar ve çoklu oyunculuğa yönelik yeni özellikler girmektedir. Online oyunlara yönelik talepler artmaya devam ederken, yenilikçi firmalar, kalıcı ve hızlı değişiklikler arayışına girmiştir. Medianova’da size, oyun deneyiminizi iyileştirmek için güçlü altyapı, caching …Read More »
 • Kurumunuzun Size Özel “Tube”u

  Kurumunuzun Size Özel “Tube”u

  Kurumsal Tube, kurumunuza görsel-işitsel içeriğini tek ve kolayca yönetilebilir bir sistemde organize etme olanağı sağlar. Güçlü güvenlik korumaları verilerinizi bilgisayar korsanlarından ve veri hırsızlarından korurken, yetkili kişilerin öğretici araçlara, şirket duyurularına ve kişiselleştirilmiş iletilere doğrudan …Read More »
 • Kurumsal Tube ile Çalışanlarınıza Ulaşın

  Kurumsal Tube ile Çalışanlarınıza Ulaşın

  Hayatta ve işte bazı şeyler kendiliğinden oluverir. Bazen, önemli eğitim ve toplantıları kaçırmak kaçınılmazdır. Ancak, bunun bir çözümü var. Kurumunuzun tüm iletişimini, oryantasyon toplantılarını ve eğitim modüllerini gece gündüz her zaman görüntülenebilecek şekilde tek noktadan …Read More »
 • Site Hızlandırma Hizmeti Hakkında Önemli Gerçekler

  Site Hızlandırma Hizmeti Hakkında Önemli Gerçekler

  Site hızlandırma SEO’nun önemli bir parçasıdır. İşletmeler, müşterilerin Google aramalarında kendilerini bulma şanslarını artırmak için site optimizasyonuna ihtiyaç duyarlar. Site hızlandırma, web sitenizi ziyaret eden potansiyel alıcılar ve müşteriler için heyecan verici bir deneyim sağlarken …Read More »
 • CDN Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilir?

  CDN Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilir?

  İçerik dağıtım ağı veya diğer adıyla CDN (Content Delivery Network), web sitelerine birçok avantaj sunar. CDN kullanmanın başlıca faydalarından biri, CDN’in web sitenizi hızlandırmasıdır. Ancak CDN bunu tam olarak nasıl yapar ve web sitenizin hızlanması …Read More »
 • BigData Analytics modülü StreamExtra Yayında

  BigData Analytics modülü StreamExtra Yayında

  Bilindiği üzere BigData son yıllarda global anlamda son derece konuşulan ama tam olarak nasıl fayda sağlayacağının net olmadığı bir konu. Biz de Türkiye’nin en büyük CDN şirketi olarak ciddi anlamda BigData ile uğraşmakta ve bu …Read More »