0 Shares 3838 Views

Medianova – Cloudflare Karşılaştırması

Kişisel ya da parçası olduğunuz kurum ya da kuruluşa ait bir web siteniz / uygulamanız var. Siteniz resim, video gibi birçok içerik barındırıyor. Sadece bulunduğunuz şehir ya da ülkede hizmet vermek ve yerel kalmak istemiyorsunuz. Bulunduğunuz coğrafya, belki de tüm dünya size ulaşabilsin istiyorsunuz. Peki sitenizin üzerinde çalıştığı platform çok sayıda kullanıcının ziyareti için hazır mı? En fazla kaç kullanıcı aynı anda sitenizi ziyaret edebiliyor? Sunucularınız yüksek sayıda isteği başarıyla karşılayabiliyor mu? Diyelim ki evet, karşılayabiliyor. Peki farklı yerlerdeki müşteriler sitenizi tam olarak görebilmek için ne kadar beklemek zorunda kalıyor? Bu konuda bir bilginiz var mı? Sitemi ziyaret etmek isteyenler istedikleri cihazı kullanabilirler, istedikleri zamanda siteme girebilirler, videolarımı kesintisiz izleyebilirler diyebiliyor musunuz?

Biz Medianova olarak bu soruların zor ancak önemli olduğunun farkındayız. Yıllardır yüzlerce e-ticaret sitesi, kamu kuruluşları, medya, telekom, finans firmaları ve daha birçok küçüklü büyüklü ulusal ve uluslararası firmaya hizmet veriyoruz. Bu alanda yalnız olmadığımızın, uluslarası birçok güçlü rakibimizin olduğunun farkındayız.

Bu yazımızda size Medianova’nın rakiplerimizden Cloudflare ile birçok açıdan karşılaştırmasını sunacağız. Bu karşılaştırmaya başlamadan önce bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) müşterisi olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Eğer dilerseniz bu ön bilgi bölümünü hızla geçebilirsiniz.

Ön Bilgi: İçerik Dağıtım Ağları – Content Delivery Networks (CDN)

İçerik Dağıtım Ağları müşterilerin içeriklerinin dünyanın farklı noktalarındaki kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan sistemler olarak tanımlanıyor. Burada bahsi geçen içerikler web sitenizdeki resim, video, ses dosyası, doküman dosyaları, sitenizin çalışması için gerekli CSS, JavaScript dosyaları ve daha birçok dosya olabilir. CDN’ler içeriklerinizi dünyanın farklı noktalarındaki son kullanıcılara hızlı servis edebilmek için Varlık Noktası (Point-of-Presence – PoP) adı verilen yerlerde ön belleğe alırlar. Bir CDN’in PoP ağı dünya üzerinde ne kadar dağılmışsa, farklı lokasyonlardaki kullanıcılara içerik servisi o kadar hızlı olur.

Bir kullanıcı sitenizi ziyaret etmek istediğinde web tarayıcısı sunucunuza istekte bulunur. Sunucunuzdan istediği sayfayı ve sayfa içeriklerini almak ister. CDN’ler tam bu noktada devreye girerler. Sayfadaki içerikler doğrudan sunucunuzdan gitmek yerine kullanıcıya en yakın noktadaki CDN PoP’undan hızlıca servis edilirler. Kullanıcı isteklerinin bulundukları yere en yakındaki CDN PoP’una yönlendirilmesi burada sayfanın hızlı yüklenebilmesi için büyük öneme sahiptir. Yeni nesil CDN’ler Anycast DNS yönlendirme teknolojilerini kullanarak istekleri en yakındaki noktaya yönlendirebilmektedirler.

CDN’ler için endüstride ve akademik dünyada belirlenen performans ölçütleri bulunmaktadır. Bunların başında temel olarak iki parametre bulunmaktadır: gecikme ve hit (vuru) oranı. Gecikme, içeriklerinize son kullanıcıların ne kadar sürede ulaşabildiklerini ifade etmektedir. Dolayısıyla bir CDN içeriklerinizi ne kadar düşük gecikmelerle servis edebilirse, o kadar hızlı ve iyi demektedir. Hit oranı ise CDN’lerin önbellek (cache) performanslarıyla ilişkilidir. CDN’ler PoP noktalarında içeriklerinizi önbelleğe alırlar. Önbellek alanları hızlı ancak kapasite olarak sınırlı alanlardır. Önbellekleme işlemleri dolayısıyla bu kısıtlı alanda en popüler içerikleri bulundurmaya gayret ederler. Son kullanıcılar bir içeriğe istekte bulunurlarsa bu içerik önce ön bellek alanında var mı diye kontrol edilecek, eğer varsa hit (vuru) durumu olacak ve içerik hızlıca son kullanıcıya servis edilecektir. Eğer önbellekte yer almıyorsa miss (ıska) durumu olacak ve bu defa içerik önce sizin sitenizden alınıp CDN önbelleğine taşınacak ve sonrasında son kullanıcıya gönderilecektir. Dolayısıyla hit durumlarında süreler oldukça kısayken, miss durumunda içerik sizin merkezinizden getirileceği için uzayacaktır. Buradan da anlaşılabileceği gibi bir CDN hizmetinin hit oranının yüksek olması onun iyi bir CDN olduğunu göstermektedir.

Ön bilgi bölümünde son olarak web sitesi hızları ile arama motorlarının indekslemelerinin ilişkilerinden bahsedeceğiz. Arama motorları internetteki siteleri sıralarken hız parametresine büyük önem vermektedirler. En bilinen arama motorlarından Google hızlı siteleri ödüllendirmekte ve interneti hızlandırmayı kendine amaç edinmektedir. Bu amaçla arama motoru optimizasyonları (Search Engine Optimizations – SEO), web site içeriklerinize kullanıcıların hızlı erişmesi sitenize daha çok ziyaretçi çekebilmenizde büyük öneme sahiptir.

Medianova – Cloudflare Karşılaştırması

 

medianova vs cloudflare

(1: 26 Nisan 2019 ölçümlerine göre. Ölçümlere buradan ulaşabilirsiniz.)

Medianova Türkiye’de 4 operatör (Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone ve Turk.net) üzerinden 7 adet POP noktasıyla hizmet verirken, Cloudflare’in Türkiye’de aktif olarak 1 POP noktası bulunmaktadır.

Cedexis verilerine göre, Medianova Türkiye’de 32 ms response time ile hizmet verirken, Cloudflare 34 ms ile hizmet vermektedir. Medianova Türkiye’de Cloudflare’den daha iyi performansla hizmet vermektedir.

Hem Cloudflare, hem de Medianova son kullanıcılara yakınlaşmada Anycast DNS teknolojisinden faydalanmaktadır. Medianova tüm ISP’lerde daha iyi performans sağlamak için 20 lokasyonda Anycast DNS poplarını aktif etmiştir. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

Medianova %95 üstünde Hit/Miss oranları ile hizmet verirken, Cloudflare’de oranlar %80 ve altında seyretmekte ve anlaşmalarda bu konuda bir KPI sağlanmamaktadır.

Medianova Stook bulut depolama hizmeti ile müşterilerin yüksek performans ile içeriklerini host edebilmesine imkan tanır. Cloudflare’de bu şekilde Object Storage servisi bulunmamaktadır.

Özellikle E-ticaret müşterileri için kritik öneme sahip olan SEO optimizasyonu ve beraberinde yüksek performans Cloudflare öncelikleri arasında yer almamaktadır. Hatta Cloudflare kullanıcı anlaşmalarında CDN hizmetinden ziyade Proxy cache hizmeti verdiğini belirtmektedir. Medianova uzun yıllardır ana işi olan CDN hizmetleri üzerine yoğunlaşmakta ve yüksek performans sağlayabilmek için sürekli geliştirme yapmaktadır.

CloudFlare’de bulunan özellikler kısıtlı ve özellik başına ek ücret ödenerek kullanılmaktadır. Medianova tüm ek özellikleri paket dahilinde sağlamaktadır.

Medianova birden çok kanal üzerinden teknik destek sağlamakta ve çözüm süresi ortalamaları Dünya standartları üzerindedir. Ayrıca tüm müşteriler için atanmış Teknik Satış Temsilcisi bulunmaktadır. Cloudflare ise kurumsal paket dışındaki kullanıcılar için sadece mail üzerinden destek vermekte ve kullanılan pakete göre destek süreleri değişmektedir.

Görüldüğü gibi Medianova birçok kriter açısından Cloudflare’e göre büyük avantajlara sahiptir. Sizleri Medianova’ya yüksek performanslı CDN hizmetinden faydalanmaya bekliyoruz.

You may be interested

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
6152 kişi okudu
CDN
6152 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020

Temel CDN Rehberi  - CDN Hakkında Her Şey Muhtemelen CDN’in (Content Delivery Network - İçerik Dağıtım Ağı) neyin kısaltması olduğunu biliyorsunuzdur. Tam olarak ne anlama geldiğini de…

Canlı Yayını 10 İpucu ile Geliştirin
Canlı Yayın
136 kişi okudu
Canlı Yayın
136 kişi okudu

Canlı Yayını 10 İpucu ile Geliştirin

Sıla Saltoğlu - April 15, 2022

Canlı Yayın Etkileşimlerinizi artırmanın en verimli yolunu arıyorsanız doğru yere geldiniz: Canlı Yayın. Canlı yayın, başlangıcından bu yana hızla büyüdü ve bu nedenle birçok endüstri yeni araç…

Destek: Medianova’nın Yapı Taşı
CDN
1659 kişi okudu
CDN
1659 kişi okudu

Destek: Medianova’nın Yapı Taşı

medianova - November 3, 2021

Destek: Medianova'nın Yapı Taşı Müşteriler için hizmetleri ve uygulamaları kullanırken bir soruna takılıp kalmak ve ardından doğru çözümü sunacak ürün temsilcisine ulaşmak için uğraşırken sonsuz e-posta zincirleri,…

Web Application Firewall
CDN
697 kişi okudu
CDN
697 kişi okudu

Web Application Firewall

medianova - September 30, 2021

Medianova CDN,web sitenizi korumak, daha güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmak için Web Application Firewall (WAF) katmanını yakın zamanda etkinleştirdi. Güvenlik, İnternet'in başlangıcından beri her zaman temel…

Most from this category

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
6152 kişi okudu
6152 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020
HTTP Live Streaming (HLS)
Canlı Yayın
3554 kişi okudu
3554 kişi okudu

HTTP Live Streaming (HLS)

Emre Emanet - December 21, 2020
Eğitim? Evet lütfen!
HR
1211 kişi okudu
1211 kişi okudu

Eğitim? Evet lütfen!

Nurdan Altunköse - December 7, 2020