0 Shares 4051 Views

HTTP Live Streaming (HLS)

HLS, Apple tarafından kendi ürünlerinde kullanmak üzere oluşturduğu video streaming (akış) protokolüdür. Ancak HLS zaman geçtikçe popülerleşti ve Android cihazlarda, akıllı televizyonlarda, oyun konsolları gibi birçok platform tarafından desteklenir hale geldi. VOD (video on-demand) ve canlı yayınlarda kullanılabilen bir protokol olan HLS, video kalitesini her izleyicinin internet hızına ve cihaz özelliklerine göre ayarlamak için adaptive bitrate (uyarlanabilir bit hızı) kullanır. Bu da videoların kesintisiz bir biçimde oynatılmasını sağlar.

İnternet Hızına Göre Adaptive Bitrate

Adaptive bitrate, bilgisayar ağları üzerinden multimedya streaming kullanılan bir tekniktir. Geçmişte çoğu video veya ses akışı teknolojisi RTSP ile RTP gibi streaming protokollerini kullanırken, internetin ve HTTP’nin gelişmesiyle günümüzün uyarlanabilir akış teknolojilerinin neredeyse tamamı HTTP tabanlıdır.

Adobe Flash Player’ın bu yıl sonunda artık internet tarayıcıları tarafından desteklenmeyecek olmasına karşın dünya çapındaki birçok yayıncı alternatif bir çözüm arayacaktır. HLS, geniş ölçeklenebilirliği, desteklenen özelliklerinin çeşitliliği, DRM vb. özelliğiyle çoğu yayıncı için mükemmel bir alternatiftir diyebiliriz.

Aslında HLS, birkaç özellik sayesinde popüler hale geldi:

  1. Uyumluluk

HLS’in popüler olmasının başlıca nedeni, bu protokolün farklı medya oynatıcıları, web tarayıcıları, mobil cihazlar ve medya sunucuları ile uyumlu olmasıdır.

  1. Uyarlanabilirlik

HLS, gelen videoları çeşitli kalite düzeylerinde kodlar. Kodlanmış olan bu, video oynatma sırasında İnternet hızına bağlı olarak değişmesine izin verir ve son kullanıcı için sorunsuz hale getirir. Kullanıcılar internet hızlarına göre videoları kesintisiz olarak izleyebilirler.

  1. Düşük Gecikme Süresi

Apple, gecikmeyi geniş ölçekte azaltmak için Low-Latency HLS extension’ı uzantısını tasarladı. Protokol başlangıçta HTTP / 2 PUSH dağıtımına dayansa da bu gereksinim geliştirmelerle kaldırılmıştır.

  1. Dinamik reklam ekleme

HLS teknolojisi, streaming videolarına dinamik reklamlar ekleyerek uygulamalarınıza reklam alabilmenize olanak tanır.

HLS CDN Altyapısında Nasıl Çalışır?

 

Bir capture cihazı (mikrofon, kamera vb.) içeriği kaydeder. Kaydedilen içerik capture cihazından encoder’a ulaşır. Media encoder’da encode edilen içerik stream segmenter tarafından küçük medya bölümlerine bölünür. Bir video streaming’i sürekli bir dosya göndermek yerine, belirli bir uzunlukta küçük dosyalar haline getirilir. Ardından HLS, bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) ve sadece sıradan web sunucuları kullanılarak ölçeklenebilirliğe ulaşır. CDN böylece kullanıcılara video streaming’i kesintisiz ve kaliteli bir şekilde ulaştırmış olur.

.m3u8 Dosyası

HLS video segmentleri, medya bölümlerinin URL’lerini ve oynatma için gerekli diğer bilgileri içerir. Oynatma listesi türü (canlı, etkinlik veya talebe bağlı video (VOD)), streaming’in nasıl gezinilebileceğini belirler. Oynatıcıya varyanta özgü çalma listeleri arasında nasıl geçiş yapılacağı konusunda talimat vermek için ana .m3u8 çalma listesi dosyası da oluşturulmalıdır. Streaming’i ileten herhangi biri, içeriği .m3u8 referans URL’sini bir web sayfasına gömerek veya dosyayı indiren bir uygulama oluşturarak dağıtabilir.

Medianova olarak canlı yayınlarınız için kesintisiz, güvenilir ve ölçeklenebilir yayın yapabilmeniz için destek sağlıyoruz. Kullanıcılarınıza kolay ve uygun maliyetli bir strateji ile yüksek kaliteli video yayınları sunabilmeniz için yardımcı oluyoruz. Farklı streaming ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

You may be interested

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
6683 kişi okudu
CDN
6683 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020

Temel CDN Rehberi  - CDN Hakkında Her Şey Muhtemelen CDN’in (Content Delivery Network - İçerik Dağıtım Ağı) neyin kısaltması olduğunu biliyorsunuzdur. Tam olarak ne anlama geldiğini de…

Canlı Yayını 10 İpucu ile Geliştirin
Canlı Yayın
599 kişi okudu
Canlı Yayın
599 kişi okudu

Canlı Yayını 10 İpucu ile Geliştirin

Sıla Saltoğlu - April 15, 2022

Canlı Yayın Etkileşimlerinizi artırmanın en verimli yolunu arıyorsanız doğru yere geldiniz: Canlı Yayın. Canlı yayın, başlangıcından bu yana hızla büyüdü ve bu nedenle birçok endüstri yeni araç…

Destek: Medianova’nın Yapı Taşı
CDN
2080 kişi okudu
CDN
2080 kişi okudu

Destek: Medianova’nın Yapı Taşı

medianova - November 3, 2021

Destek: Medianova'nın Yapı Taşı Müşteriler için hizmetleri ve uygulamaları kullanırken bir soruna takılıp kalmak ve ardından doğru çözümü sunacak ürün temsilcisine ulaşmak için uğraşırken sonsuz e-posta zincirleri,…

Web Application Firewall
CDN
1155 kişi okudu
CDN
1155 kişi okudu

Web Application Firewall

medianova - September 30, 2021

Medianova CDN,web sitenizi korumak, daha güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmak için Web Application Firewall (WAF) katmanını yakın zamanda etkinleştirdi. Güvenlik, İnternet'in başlangıcından beri her zaman temel…

Most from this category

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
6683 kişi okudu
6683 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020
Eğitim? Evet lütfen!
HR
1597 kişi okudu
1597 kişi okudu

Eğitim? Evet lütfen!

Nurdan Altunköse - December 7, 2020