0 Shares 2600 Views

HTTP Live Streaming (HLS)

HLS, Apple tarafından kendi ürünlerinde kullanmak üzere oluşturduğu video streaming (akış) protokolüdür. Ancak HLS zaman geçtikçe popülerleşti ve Android cihazlarda, akıllı televizyonlarda, oyun konsolları gibi birçok platform tarafından desteklenir hale geldi. VOD (video on-demand) ve canlı yayınlarda kullanılabilen bir protokol olan HLS, video kalitesini her izleyicinin internet hızına ve cihaz özelliklerine göre ayarlamak için adaptive bitrate (uyarlanabilir bit hızı) kullanır. Bu da videoların kesintisiz bir biçimde oynatılmasını sağlar.

İnternet Hızına Göre Adaptive Bitrate

Adaptive bitrate, bilgisayar ağları üzerinden multimedya streaming kullanılan bir tekniktir. Geçmişte çoğu video veya ses akışı teknolojisi RTSP ile RTP gibi streaming protokollerini kullanırken, internetin ve HTTP’nin gelişmesiyle günümüzün uyarlanabilir akış teknolojilerinin neredeyse tamamı HTTP tabanlıdır.

Adobe Flash Player’ın bu yıl sonunda artık internet tarayıcıları tarafından desteklenmeyecek olmasına karşın dünya çapındaki birçok yayıncı alternatif bir çözüm arayacaktır. HLS, geniş ölçeklenebilirliği, desteklenen özelliklerinin çeşitliliği, DRM vb. özelliğiyle çoğu yayıncı için mükemmel bir alternatiftir diyebiliriz.

Aslında HLS, birkaç özellik sayesinde popüler hale geldi:

  1. Uyumluluk

HLS’in popüler olmasının başlıca nedeni, bu protokolün farklı medya oynatıcıları, web tarayıcıları, mobil cihazlar ve medya sunucuları ile uyumlu olmasıdır.

  1. Uyarlanabilirlik

HLS, gelen videoları çeşitli kalite düzeylerinde kodlar. Kodlanmış olan bu, video oynatma sırasında İnternet hızına bağlı olarak değişmesine izin verir ve son kullanıcı için sorunsuz hale getirir. Kullanıcılar internet hızlarına göre videoları kesintisiz olarak izleyebilirler.

  1. Düşük Gecikme Süresi

Apple, gecikmeyi geniş ölçekte azaltmak için Low-Latency HLS extension’ı uzantısını tasarladı. Protokol başlangıçta HTTP / 2 PUSH dağıtımına dayansa da bu gereksinim geliştirmelerle kaldırılmıştır.

  1. Dinamik reklam ekleme

HLS teknolojisi, streaming videolarına dinamik reklamlar ekleyerek uygulamalarınıza reklam alabilmenize olanak tanır.

HLS CDN Altyapısında Nasıl Çalışır?

 

Bir capture cihazı (mikrofon, kamera vb.) içeriği kaydeder. Kaydedilen içerik capture cihazından encoder’a ulaşır. Media encoder’da encode edilen içerik stream segmenter tarafından küçük medya bölümlerine bölünür. Bir video streaming’i sürekli bir dosya göndermek yerine, belirli bir uzunlukta küçük dosyalar haline getirilir. Ardından HLS, bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) ve sadece sıradan web sunucuları kullanılarak ölçeklenebilirliğe ulaşır. CDN böylece kullanıcılara video streaming’i kesintisiz ve kaliteli bir şekilde ulaştırmış olur.

.m3u8 Dosyası

HLS video segmentleri, medya bölümlerinin URL’lerini ve oynatma için gerekli diğer bilgileri içerir. Oynatma listesi türü (canlı, etkinlik veya talebe bağlı video (VOD)), streaming’in nasıl gezinilebileceğini belirler. Oynatıcıya varyanta özgü çalma listeleri arasında nasıl geçiş yapılacağı konusunda talimat vermek için ana .m3u8 çalma listesi dosyası da oluşturulmalıdır. Streaming’i ileten herhangi biri, içeriği .m3u8 referans URL’sini bir web sayfasına gömerek veya dosyayı indiren bir uygulama oluşturarak dağıtabilir.

Medianova olarak canlı yayınlarınız için kesintisiz, güvenilir ve ölçeklenebilir yayın yapabilmeniz için destek sağlıyoruz. Kullanıcılarınıza kolay ve uygun maliyetli bir strateji ile yüksek kaliteli video yayınları sunabilmeniz için yardımcı oluyoruz. Farklı streaming ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

You may be interested

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi
CDN
4356 kişi okudu
CDN
4356 kişi okudu

Temel CDN (Content Delivery Network) Rehberi

Mujde Karakaya - November 3, 2020

Temel CDN Rehberi  - CDN Hakkında Her Şey Muhtemelen CDN’in (Content Delivery Network - İçerik Dağıtım Ağı) neyin kısaltması olduğunu biliyorsunuzdur. Tam olarak ne anlama geldiğini de…

Web Application Firewall
CDN
56 kişi okudu
CDN
56 kişi okudu

Web Application Firewall

alikayikci - September 30, 2021

Medianova CDN,web sitenizi korumak, daha güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmak için Web Application Firewall (WAF) katmanını yakın zamanda etkinleştirdi. Güvenlik, İnternet'in başlangıcından beri her zaman temel…

Web Sitesi Sıkıştırma Algoritmalarının Karşılaştırılması
Site Hızlandırma
1216 kişi okudu
Site Hızlandırma
1216 kişi okudu

Web Sitesi Sıkıştırma Algoritmalarının Karşılaştırılması

Emre Emanet - December 9, 2020

Web Sitesi Sıkıştırma Algoritmalarının Karşılaştırılması Tüketiciler, dijital içeriklere ve hizmetlere erişmek için giderek daha fazla web uygulamalarını kullanmayı tercih eder hale geldiler. Bir Google araştırmasına göre, insanların…

Eğitim? Evet lütfen!
HR
730 kişi okudu
HR
730 kişi okudu

Eğitim? Evet lütfen!

Nurdan Altunköse - December 7, 2020

Şirketimin eğitim ve gelişimime önem vermesini istiyorum ama ne kadar faydalanabiliyorum? Çalışanların şirketlerinden beklentileri arasında yaygın bir şekilde yer alan eğitim ve gelişim fırsatları artık birçok şirketin…

Most from this category