CDN

 • Medianova WordPress Plugin (Eklenti) Hizmetinizde!

  Medianova WordPress Plugin (Eklenti) Hizmetinizde!

  CDN’ler, mimarisindeki edge sunucular vasıtasıyla web sitenizin içeriklerini hızlı bir şekilde son kullanıcılara ulaştıran bulut bilişim platformlarıdır.  CDN’in coğrafi olarak dağıtık yapısı ile origininize çok uzak noktadan istek yapan kullanıcılara bile, içerikleriniz çok hızlı bir …Read More »
 • Hybrid CDN: Private CDN ve Multi-CDN dayanışması!

  Hybrid CDN: Private CDN ve Multi-CDN dayanışması!

  Hybrid CDN, firmaların özel amaçlarına uygun Private CDN hizmeti ile geleneksel veya Multi-CDN’lerin birlikte sunulduğu bir CDN Hizmetidir. Bu hizmet ile hem kendi özel CDN ağınıza sahip olurken hem de yüksek performanslı bir CDN hizmetine …Read More »
 • OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

  OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

  İnternetin olmadığı zamanlarda insanlar bilgiye genellikle televizyon ve gazetelerden ulaşmaktaydı. Dizi, film ve belgesel demek, büyük oranda televizyon demekti. İnternet zamanla evlerimize hatta telefonlarımıza girdikçe insanlar bilgiye çok daha hızlı erişim olanağı buldu. İnternetin yaygın …Read More »
 • HAR (HTTP Archive Format) Nedir?

  HAR (HTTP Archive Format) Nedir?

  HAR (HTTP Archive Format) Nedir? Bu yazıda HAR dosyaları ile ilgili aşağıdaki alt başlıklar ele alınacaktır. HAR Dosyası Nedir, Ne Değildir? HAR Dosyası Ne İşe Yarar? HAR Dosyalarını Neden Kullanmalıyız? HAR Dosyası Kaydı Oluşturma HAR …Read More »
 • Medianova ISO Standartlarınca Tescillendi!

  Medianova ISO Standartlarınca Tescillendi!

  Medianova hizmet ve ürünlerinin uluslararası standartlara uygunluğunu ISO 9001 (Kalite Yönetimi), ISO 10002 (Müşteri Memnuniyet Yönetimi), ISO 27001 (Bilgi Güvenliği) sertifikalarını alarak tescillemiştir. Firmamız Kalite Yönetimi Sistemi kapsamında standartlar belirlemiştir. Personel eğitimleri, izinleri, kurum içi …Read More »
 • Security Header ile Web Siteniz Daha Güvenli

  Security Header ile Web Siteniz Daha Güvenli

  HTTP Security Header Nedir? HTTP Security Header, web sitenizin içeriğini tarayıcılara bildirmek ve tarayıcıların nasıl davranacağını belirtmek için kullanılır. Tarayıcımızın adres çubuğuna bir URL girdiğimizde HTTP response ve request bilgileri içeren headerlar devreye girer. HTTP …Read More »
 • HTTP/2 PUSH ile Yüksek Performans

  HTTP/2 PUSH ile Yüksek Performans

  Medianova’nın yüksek performans ve hıza sahip yeni özelliği HTTP/2 PUSH ile tanıştınız mı? HTTP/2 PUSH (HTTP/2 Server Push) HTTP/2 Push, HTTP/2 protokolünde sunucunun kaynaklarını istemci iletişime geçer geçmez iletmesini sağlayan yeni bir özelliktir. Öncelikle HTTP’nin …Read More »
 • Google BBR ile Web Siteniz 20 Kat Hızlı

  Google BBR ile Web Siteniz 20 Kat Hızlı

  BBR, internet trafiği için higher throughput ve lower latency sağlayan yeni bir tıkanıklık kontrol algoritmasıdır. (Congestion Control Algorithm) Öncelikle TCP’yi tanıyalım. TCP NEDİR? TCP, güvenilir veri transferi, akış kontrolü ve tıkanıklık kontrolü gibi özelliklere sahip …Read More »
 • Medianova’nın 7/24 Müşteri Desteğini Yakından Tanıyın

  Medianova’nın 7/24 Müşteri Desteğini Yakından Tanıyın

  Ortalama 3 Dakika İçinde Anlık Yanıtlar Alın Daha önce hiç satın aldığınız bir ürünün müşteri hizmetleriyle iletişim kurmayı denediniz mi? Denediyseniz, doğru kişiyle temasa geçmenin ve birilerinin size ihtiyacınız olan çözümlerle geri dönmesini beklemenin ne …Read More »
 • İçerik Dağıtım Ağları (CDN) Medya’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

  İçerik Dağıtım Ağları (CDN) Medya’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

  Dijital devrim ile birlikte, gazeteler, online ortamda varlığını gösterebilmek için bir dönüşümden geçmek zorunda kaldı. Okuyucularının büyük bir kısmı, basılı gazeteleri satın almak yerine halihazırdaki online gazeteleri tercih etmeye başladılar ve bu dönüşüm, ulusal sınırların …Read More »
 • Medianova Romanya’da Yeni Pop’u Aktif Etti

  Medianova Romanya’da Yeni Pop’u Aktif Etti

  Medianova olarak EMEA bölgesinin en büyük CDN’leri arasındayız. Özellikle içerik dağıtımı ile ilgili faaliyet göstermediğimiz birçok ülkede, kullanıcıların internet performanslarının düşüklüğünden yakındıklarını görüyoruz. Romanya’da internet oldukça hızlı olmasına karşın, içerik dağıtım ağı (CDN) olmadan içeriğin performanslı …Read More »
 • Webcast Kullanmanız İçin Dört Neden

  Webcast Kullanmanız İçin Dört Neden

  Temel olarak webcast, medyanın streaming servisleri aracılığıyla internet üzerinden yayınlanmasıdır. Webcast tek bir kaynaktan sağlanıp, aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilir. Genellikle de canlı olarak iletilir. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse, webcast geleneksel anlamdaki …Read More »
 • İmaj Optimizasyonu ile Web Siteniz Daha Hızlı

  İmaj Optimizasyonu ile Web Siteniz Daha Hızlı

  İmaj optimizasyonu, web sitelerinde kullanılan görsellerin boyutlarının otomatik olarak küçültülmesini sağlayan bir sıkıştırma teknolojisidir. E-ticaret siteleri gibi ağırlıklı olarak görsel içerik barındıran sitelerin bu tür teknolojileri kullanması günümüzde neredeyse zorunlu hale gelmiştir. İyi bir web sitesi, …Read More »
 • Yeni Nesil Web Sıkıştırma Yöntemi Brotli !

  Yeni Nesil Web Sıkıştırma Yöntemi Brotli !

  Google tarafından 2016 Eylül ayında piyasaya sürülen yeni sıkıştırma algoritması Brotli ile ilgili, internet ortamında birçok değerlendirme yer aldı. Değerlendirmelerin bir kısmı, web sitesi geliştiricileri açısından Brotli’nin HTML, JavaScript ve CSS elamanlarının dosya boyutlarını hızla küçülterek …Read More »
 • Anycast DNS Nedir?

  Anycast DNS Nedir?

  Türkiye ve Orta Doğu’nun önde gelen CDN’i olarak Medianova’da daima vericilerle alıcılar arasındaki ağ iletişimi ve yönlendirmeyi geliştirme yolları arıyoruz. Güvenli adresleme ve yönlendirme yöntemi belirleyebilmenin yollarından biri Anycast DNS kullanmaktır. Bir çok kişi, hatta …Read More »
 • İnternet Bağlantı Sorunları Oyun Sektörünü Öldürüyor mu ?

  İnternet Bağlantı Sorunları Oyun Sektörünü Öldürüyor mu ?

  Dünyanın gittikçe daha büyük bir bölümü, çevrimiçi olduğu ve bağlantı hızının yüksek olmasını beklediği için, tercih ettikleri sağlayıcıların da bu talebe ayak uydurması son derece önemlidir. Yüksek hızlar ve kaliteli grafiklerle ilgili en büyük talep …Read More »
 • HTTP/2 ile Web Siteleri %50 Daha Hızlı !

  HTTP/2 ile Web Siteleri %50 Daha Hızlı !

  HTTP/2 tamamen modern dünya ihtiyaçları için tasarlanan yeni bir internet protokolüdür. Bu protokolün ana hedefleri arasında sitelerin hız performansını, verimliliğini ve güvenliğini artırmak gibi vazgeçilmez unsurlar yer almaktadır. Gelişen bu teknolojiyle birlikte; popüler tarayıcılar HTTP/2 teknolojisi ile uyumlu …Read More »
 • Medianova CDN ile Daha Hızlı Oyunlar

  Medianova CDN ile Daha Hızlı Oyunlar

  Oyun dünyasına her gün yeni cihazlar ve çoklu oyunculuğa yönelik yeni özellikler girmektedir. Online oyunlara yönelik talepler artmaya devam ederken, yenilikçi firmalar, kalıcı ve hızlı değişiklikler arayışına girmiştir. Medianova’da size, oyun deneyiminizi iyileştirmek için güçlü altyapı, caching …Read More »
 • Kurumsal Tube ile Çalışanlarınıza Ulaşın

  Kurumsal Tube ile Çalışanlarınıza Ulaşın

  Hayatta ve işte bazı şeyler kendiliğinden oluverir. Bazen, önemli eğitim ve toplantıları kaçırmak kaçınılmazdır. Ancak, bunun bir çözümü var. Kurumunuzun tüm iletişimini, oryantasyon toplantılarını ve eğitim modüllerini gece gündüz her zaman görüntülenebilecek şekilde tek noktadan …Read More »
 • Site Hızlandırma Hizmeti Hakkında Önemli Gerçekler

  Site Hızlandırma Hizmeti Hakkında Önemli Gerçekler

  Site hızlandırma SEO’nun önemli bir parçasıdır. İşletmeler, müşterilerin Google aramalarında kendilerini bulma şanslarını artırmak için site optimizasyonuna ihtiyaç duyarlar. Site hızlandırma, web sitenizi ziyaret eden potansiyel alıcılar ve müşteriler için heyecan verici bir deneyim sağlarken …Read More »
 • CDN Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilir?

  CDN Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilir?

  İçerik dağıtım ağı veya diğer adıyla CDN (Content Delivery Network), web sitelerine birçok avantaj sunar. CDN kullanmanın başlıca faydalarından biri, CDN’in web sitenizi hızlandırmasıdır. Ancak CDN bunu tam olarak nasıl yapar ve web sitenizin hızlanması …Read More »
 • BigData Analytics modülü StreamExtra Yayında

  BigData Analytics modülü StreamExtra Yayında

  Bilindiği üzere BigData son yıllarda global anlamda son derece konuşulan ama tam olarak nasıl fayda sağlayacağının net olmadığı bir konu. Biz de Türkiye’nin en büyük CDN şirketi olarak ciddi anlamda BigData ile uğraşmakta ve bu …Read More »
 • Medianova’dan şirketlere özel “Tube”

  Medianova’dan şirketlere özel “Tube”

  Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin girebildiği Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda üst üste beş yıldır yer alma başarısı gösteren Medianova, “Enterprise Video Platformu” ile fark yaratıyor. Platform ile özellikle farklı noktalarda şubeleri olan …Read More »
 • Daha hızlı oyun, Daha çok Mutlu Oyuncu

  Daha hızlı oyun, Daha çok Mutlu Oyuncu

  2014 Newzoo araştırmalarına göre Türkiye’de 23 milyon aktif kullanıcı sanal oyunları tercih ediyor. Oyunların daha çok oynanması, güncellemelerinin düzenli yapılması ve kullanıcılarının oyununuzda daha fazla vakit geçirmesi için oyun uygulamalarınızın veya oyun dosyalarınızın son kullanıcıya …Read More »
 • CDN Servislerinde “Monitoring”

  CDN Servislerinde “Monitoring”

  Türkiye’de “bulut” yani internet üzerinden teknik altyapı kullanma kültürü kurumlarda da yavaş yavaş alışmaya başladığımız bir olgu.  Günümüzde bir çok büyük kurum artık konunun uzmanları tarafından yönetilen ve çıktısını bir servis seviye anlaşması ile kontrol …Read More »
 • Mobil Video 2015 ve Trendler

  Mobil Video 2015 ve Trendler

  Son yıllarda mobil video tüketimlerinin arttığı tartışmasız bir gerçek. Özellikle 2014 yılında Samsung ve Apple trafından çıkartılan ve global dünyada “Phablet” kelimesinin türemesine yol açan, ekran boyutları Telefon ve Tablet arası olan cihazlar pazara yepyeni dinamikler …Read More »
 • Teknik Anlamda CDN (Content Delivery Network) Nedir?

  Teknik Anlamda CDN (Content Delivery Network) Nedir?

  Medianova olarak 2005 yılı sonlarında “Streaming Service Provider” olarak işe başladığımızda CDN kelimesi dünyada pek kullanılan bir terim değildi. Açıkçası biz de pek kullanmıyorduk. 2007’de biz CDN derken bu sefer müşterilerimiz ne olduğunu tam olarak …Read More »
 • Kurumsal Şirketler “video”yu nasıl kullanır?

  Kurumsal Şirketler “video”yu nasıl kullanır?

  Günümüzde iletişim ve iletişime yapılan yatırım bir çok kurumun ana konuları arasında yer alıyor. Şurası net ki ekip olarak aynı hedefe doğru koşabilmek için kuvvetli iletişim şart. Özellikle büyük kurumlarda ekibin sık sık toplanmasının mümkün olmadığı günümüzde artık …Read More »
 • Yayınmatik Canlı Yayın ekibinden rekorlar!

  Yayınmatik Canlı Yayın ekibinden rekorlar!

  2014 yılı Medianova olarak geliştiğimiz ve ilerlediğimiz bir yıl oldu. CDN servislerinin yanında belki de en çok dikkat çeken ve ilgi gören hizmet Canlı Yayın ekibimizin Yayınmatik markasıyla gerçekleştirdiği projeler oldu.Read More »
 • Medianova, 4. kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında!

  Medianova, 4. kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında!

  Medianova, net satış gelirlerinde kaydettiği büyük artışla, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2014 Programı’nda yer almayı başardı. Medianova böylece Deloitte’un prestijli programında 2011, 2012 ve 2013’ün ardından dördüncü kez …Read More »