0 Shares 1048 Views

Hybrid CDN: Private CDN ve Multi-CDN dayanışması!

Hybrid CDN, firmaların özel amaçlarına uygun Private CDN hizmeti ile geleneksel veya Multi-CDN’lerin birlikte sunulduğu bir CDN Hizmetidir. Bu hizmet ile hem kendi özel CDN ağınıza sahip olurken hem de yüksek performanslı bir CDN hizmetine de aynı anda kavuşmuş olursunuz. Hybrid ismini bu paralel hizmetlerden almaktadır.

Öncelikle Hybrid CDN yapısını oluşturan CDN, Multi-CDN ve Private CDN kavramlarını ele alalım.

CDN Nedir?

CDN, websiteleri ve OTT gibi platformlardaki içeriklerin, coğrafi olarak dağıtık mimarisi sayesinde en yakın noktalardan iletilmesini sağlayan bir bulut bilişim hizmetidir. Bu hizmet, e-ticaret, oyun, video gibi birçok farklı amaçla hizmet veren internet platformlarının içeriklerine gelen isteklere cevap süresini kısaltmayı sağlar.

Günümüzde CDN’ler, dünya genelinde internet trafiğinin büyük çoğunluğunun yüküne cevap vermektedir. CDN’ler büyük sayıda kullanıcılara sahip website ve platformların içeriklerini sunarak yüklenme sürelerini azaltıp kullanıcı performansının artmasına katkı sağlar.

Son yıllarda internet o kadar küresel bir hale geldi ki yukarıda bahsedilen platformlara, dünya genelinde, günün her saati içerik istekleri gelmektedir. Bu da coğrafi olarak dağıtık CDN’lerin her noktaya aynı performansla cevap vermesini zorlaştırmaktadır. Örneğin Amerika merkezli bir platform, Amerika’da hızlı, Avrupa’da yavaş bir geleneksel CDN ile içeriklere cevap verme kalitesini koruyamaz.

Geleneksel CDN teknolojilerinin yetersiz kaldığı noktalar düşünülerek Multi-CDN, Private CDN veya Hybrid CDN gibi farklı hizmetler ortaya çıkmıştır.

Multi CDN

Geleneksel CDN’lerin birleşmesiyle daha güçlü bir CDN hizmeti sağlanabilir. Ortak bir yazılım ile birbirine bağlanan 2 veya daha fazla CDN, yük ve bölge durumları gözetilerek son kullanıcı isteklerine cevap verir.

Web sitesi kullanıcıları tek bir coğrafi bölgeden içerik talebinde bulunuyorsa bir CDN yeterli olabilir. Kıtaya veya dünyaya yayılmış son kullanıcı isteklerine sahip bir websitesi için, tek CDN her bölge için aynı performansla cevap veremeyebilir. Bu sebeple bölgelerde güçlü CDN’ler kullanılarak global güçlü bir yapı oluşturulur. Cedexis gibi (3rd party) yazılımlar CDN’lerin gerçek zamanlı ölçümlerini yaparak, hangi bölgede hangi CDN’lerin daha kullanışlı olduğunu belirlemektedir.

Multi-CDN yapısı, güvenilir bir ölçüm sistemi ile iş yükünü bölgelere ayırarak güçlü bir CDN hizmeti sunabilir.

Private CDN:

Kimi platformlar kendi sunucuları üzerine bir CDN ağı kurmak isteyebilir. Ya da kontrolün ellerinde olduğu onlara tahsis edilmiş özel bir network ağı talep edebilirler. Bu taleplere cevaben Private CDN kavramı ortaya çıkmıştır.

Private CDN ile;

  • Sizel özel sunucular ile yüksek güvenlikli bir altyapıya sahip olursunuz.
  • CDN ağınıza dünya üzerinde talep ettiğiniz herhangi bir noktadan sunucu tahsis edilebilir.
  • Public (paylaşımlı) bir sunucu kullanmadığınız için yüksek performanslı bir hizmetiniz olur.
  • Sunucular üzerinde sadece size özel bir ağ trafiğiniz olur.

Hybrid CDN

Hybrid CDN kavramını daha iyi anlamak için Multi CDN ve Private CDN kavramlarına değindik. Hybrid CDN müşteri için iki seçenekli bir CDN ağı sunar. Müşteriye tahsis edilmiş sunucularla kurulan bir CDN hizmetinin yanı sıra CDN veya Multi-CDN hizmeti sunan bir yapı oluşturulur.

Hybrid CDN Avantajları:

  • Belirli bir amaç için özel kurulmuş bir ağ üzerinden hizmet verir.
  • Müşterinin kendi sunucuları üzerinden bir on-prem CDN ağı kurulabilir.
  • Coğrafi olarak dağıtık bölgelerden gelen isteklere bir veya birden fazla CDN hizmeti ile cevap verilecek bir ikinci hizmet sunulur.

Hybrid, CDN’in en güncel teknolojisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hybrid CDN ile tüm ihtiyaçlara cevap veren, tüm dünyada içeriklerin cache’lenmesine olanak sağlayan ultra yüksek performanslı, güvenlikli bir hizmete kavuşmuş olursunuz.

Sunucuları tümüyle size tahsis edilmiş bir network’e sahip olmak ister miydiniz? Ağ trafiğinin tamamına sahip olduğunuz bu sistem ile statik içerikleriniz hızla servis edilir, videolarınız yüksek performansla izlenir, gecikme süreleri minimuma indirilir. Size özel kurulmuş Private CDN’in yanı sıra tüm dünyada dağıtık bir CDN hizmetini de ekleyerek güçlü bir Hybrid CDN ağı kurmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

 

You may be interested

WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları
Uncategorized
4674 kişi okudu
Uncategorized
4674 kişi okudu

WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları

Nadia Benslimane - Aralık 10, 2019

WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları Artık bildiğimiz üzere içerik, online pazarlamanın kralı ve imajlar eşliğinde sunulan faydalı bir içerik, günümüzde işletmeler için önemli bir online stratejiye dönüştü. Artık…

İmaj Optimizasyonu Nedir ve Web Sitelerinin Daha Hızlı Yüklenmesini Nasıl Sağlar?
Uncategorized
1274 kişi okudu
Uncategorized
1274 kişi okudu

İmaj Optimizasyonu Nedir ve Web Sitelerinin Daha Hızlı Yüklenmesini Nasıl Sağlar?

Nadia Benslimane - Ekim 25, 2019

Günümüzde her önde gelen teknoloji şirketi, Amazon, eBay, Facebook ve Google da dahil olmak üzere imaj optimizasyonunu ciddiye alıyor. Sizce neden? Çünkü imaj optimizasyonunun sayfa yükleme hızına…

Medianova’nın En Yeni CDN Teknolojisi: Virtualized CDN (vCDN)
Uncategorized
912 kişi okudu
Uncategorized
912 kişi okudu

Medianova’nın En Yeni CDN Teknolojisi: Virtualized CDN (vCDN)

Nadia Benslimane - Ekim 21, 2019

vCDN (sanallaştırılmış CDN), konteynerize fonksiyonlarıyla geleneksel CDN’lere kıyasla yüksek performans ve çevik hizmetler sunan bir platformdur. vCDN’i daha iyi anlamak için öncelikle CDN ile ilgili kavramları hatırlayalım.…

Most from this category