0 Shares 5243 Views

OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

İnternetin olmadığı zamanlarda insanlar bilgiye genellikle televizyon ve gazetelerden ulaşmaktaydı. Dizi, film ve belgesel demek, büyük oranda televizyon demekti. İnternet zamanla evlerimize hatta telefonlarımıza girdikçe insanlar bilgiye çok daha hızlı erişim olanağı buldu.

İnternetin yaygın kullanımıyla birlikte video içerikleri için birçok platform ortaya çıktı. Youtube, Vimeo, Facebook gibi platformlar farklı içerikleri son kullanıcılara sunmaya başladı. Günümüde kısa video, film, dizi gibi içeriklerin internet üzerinden izlenme oranı hızla artış göstermektedir. Sürekli yeni içerikler ve bu içerikleri sunan yeni platformlar ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda geleneksel televizyon yayıncılığına alternatif, internet üzerinden dizi, film gibi içerik yayınlama platform fikri ortaya çıkmıştır. OTT olarak bilinen bu hizmet “ her zaman, her yerde, her cihazda” ilkesiyle kullanıcıların ilgisini çekmiştir.

Peki OTT nedir?

OTT, servis sağlayıcıları tarafından Pay TV operatörlerine (Digiturk, D-Smart, Teledünya vb.) ihtiyaç duymadan internet ortamında son kullanıcıya Video on Demand (VoD), film ve dizi içeriklerini  doğrudan ulaştırmayı sağlayan Subscription-Based (Abonelik Tabanlı) video servis modelidir. Video, film, dizi ve belgesel gibi  içerikleri çevrimiçi izleyebilmenin yanı sıra, cihaza kaydederek çevrimdışı izleme olanağı da mevcuttur.

OTT’ nin Pazar Durumu

OTT trendi arttıkça Starz, Netflix, Blu TV gibi OTT servis sağlayıcılarının abone sayıları günden güne artmaya başlamıştır. OTT’ye yönelimin, gittikçe artmaya devam edeceği ve daha önemli bir noktaya geleceği öngörülmektedir.  

OTT servis hizmetini kullanan müşteri sayısıyla birlikte pazar tahmini, Gartner tarafından sunulan raporda belirtilmiştir. Gartner’ın 2017’ deki raporu baz alınarak 2016-2020 tarihleri arasında Pay-TV ve  OTT servis sağlayıcıları için pazar durumu iki ayrı grafikte gösterilmiştir.OTT’ nin Avantajları

1) “Content is the king” ilkesi ile kullanıcıya yüksek kaliteli içerik sunar.

2) ”Anytime, Anywhere, Any Device” ilkesi benimsenerek OTT servis hizmeti sayesinde istenilen zamanda ve her yerde kullanıcılara içeriklerin erişim imkanını sunar.

3)Kullanıcıların internet bağlantısına ihtiyaç duymadan birçok oyun konsollarında, mobil ve tablet cihazlarda çevrimdışı oynatma için indirmelere izin vererek içeriklere ulaşmasını sağlar.

OTT Hizmeti

OTT Servis Sağlayıcılar hizmet geliştirirken 3 konuya önem vermektedir. Bunlar :

1)İçeriğin Kaliteli Olması

2)Kullanıcı Deneyiminin İyi Olması,

3)Dağıtım Maliyetinin Düşük Olması (Cost)

Yukarıda belirtilen temel konuları iyileştirebilmek adına OTT Servis hizmeti veren firmaların yazılım ve donanım altyapılarını güçlendirmeleri gerekmektedir. Bunun için iki yöntemden bahsedebiliriz.

On Premise

On-premise dediğimiz bu yöntem, OTT’lerin kendi sunucu ve yazılımlarıyla alt yapılarını kurarak hizmet kalitelerini arttırmalarıdır.  Fakat hizmet verdikleri noktalarda cihaz almak veya kiralamak, bu cihazların takibini yapmak, ciddi mesai ve personel maliyeti anlamına gelmektedir. OTT sağlayıcıları için hizmet maliyetinin tahmin edilebilir olması kritiktir. Bu sağlayıcılar abonelik temelli çalıştıklarından gelirleri bellidir. Giderlerin de sürpriz sonuçlara yol açmaması için on prem her zaman verimli olmayacaktır.

-Diğer bir yöntem de CDN hizmetidir.  

CDN Mimarisi ile Daha Güçlü OTT

CDN; Video, resim, müzik ve kod parçacıklarından oluşan dijital varlıkları barındıran (cachleyen), optimize eden ve son kullanıcının her cihazına süratle ulaşmasını sağlayan bir bulut bilişim platformudur.

OTT gibi birçok içeriğe sahip platformlar için bu içeriklerin farklı noktalarda cachelenmesi büyük önem taşımaktadır. İçerikler ne kadar yüksek oranda cachelenirse son kullanıcıya o kadar hızlı ve kaliteli ulaşır.

OTT servis sağlayıcıları, CDN mimarisini kullanarak daha fazla içeriği daha düşük gecikmeler ile son kullanıcılara ulaştırırlar. OTT’nin temel hedefi içerik yüklemelerinde gecikmelerin önüne geçerek kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. CDN’ler, dağıtık mimarileri sayesinde kullanıcılara en yakın noktalarda OTT içeriklerini cachelemektedirler. Böylece bir kullanıcı bir içeriğe istek yaptığında, OTT firmasının origin sunucuları yerine kullanıcıya en yakın CDN noktasında cachelenen içerik cevap olarak döndürülür.

CDN kullanan OTT’lerin içerik dağıtım maliyetleri tahmin edilebilirdir. Bu sayede OTT’ler içerik dağıtımı için bakım, onarım, IT ekibi, donanım ve yazılım tedariği gibi birçok ön görülemez maliyet hesaplarından kurtulacaklardır.

Medianova CDN ile OTT’ler çok daha güçlü!

Medianova, Avrupa, Ortadoğu, Asya, Amerika ve Afrika bölgelerinde günde milyarlarca kullanıcı isteğine cevap veren bir CDN servis sağlayıcısıdır.  Medianova, Cedexis gibi bağımsız ölçüm firmalarına göre hizmet sunduğu bölgelerde en iyi performansla hizmet vermektedir.

Medianova bünyesinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren Starzz, BluTV gibi OTT firmalarına streaming hizmeti sunmaktadır.

Medianova’nın OTT’ler için en büyük artılarını sıralayacak olursak:

  • %80’in üzerinde içerik cachleme oranı ile müşterilerinin içeriklerini son kullanıcılara hızlı bir şekilde sunmaktadır.
  • Ağ trafiği ve farklı parametrelere bakmaksızın sadece TB başına ücret almaktadır. Bu da tahmin edilebilir bir hizmet maliyeti ortaya çıkarmaktadır.
  • Cedexis verilerine göre performans olarak hizmet sunduğu bölgelerde üst sıralarda yer almaktadır.
  • İhtiyaç durumunda esnek mimarisi sayesinde yeni bölgelerde süratle yeni sunucular devreye alarak mimarisini genişletebilmektedir.

Müşterilerinden aldığı olumlu referanslar ve 7/24 fanatik destek hizmeti ile Medianova OTT firmalarının aradığı streaming servis sağlayıcısıdır. Ücretsiz deneme sürümüyle farkı siz de test edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için support@medianova.com‘a mail atabilir ya da +90 212 275 5456 numaralı telefondan destek ekibimize ulaşabilirsiniz.

You may be interested

Yeni Nesil İş Dünyasının İnsan Yönetimine Etkileri
Uncategorized
424 kişi okudu
Uncategorized
424 kişi okudu

Yeni Nesil İş Dünyasının İnsan Yönetimine Etkileri

Semra Solak - September 22, 2020

İş süreçlerinin  nasıl dijitalleşeceğini, konuştuğumuz son dönemde  pandemi  nedeniyle  sürecin bir günde bile dijitalleşebildiğine şahit olduk. Bu süreçte şüphesiz ki en hızlı ayak uyduran veya uydurmak zorunda…

WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları
Uncategorized
5072 kişi okudu
Uncategorized
5072 kişi okudu

WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları

Nadia Benslimane - December 10, 2019

WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları Artık bildiğimiz üzere içerik, online pazarlamanın kralı ve imajlar eşliğinde sunulan faydalı bir içerik, günümüzde işletmeler için önemli bir online stratejiye dönüştü. Artık…

İmaj Optimizasyonu Nedir ve Web Sitelerinin Daha Hızlı Yüklenmesini Nasıl Sağlar?
Uncategorized
1437 kişi okudu
Uncategorized
1437 kişi okudu

İmaj Optimizasyonu Nedir ve Web Sitelerinin Daha Hızlı Yüklenmesini Nasıl Sağlar?

Nadia Benslimane - October 25, 2019

Günümüzde her önde gelen teknoloji şirketi, Amazon, eBay, Facebook ve Google da dahil olmak üzere imaj optimizasyonunu ciddiye alıyor. Sizce neden? Çünkü imaj optimizasyonunun sayfa yükleme hızına…

Most from this category