Güncel Yazılar

 • WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları

  WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları

  WebP’nin Bilmeniz Gereken Yararları Artık bildiğimiz üzere içerik, online pazarlamanın kralı ve imajlar eşliğinde sunulan faydalı bir içerik, günümüzde online işletmeler için önemli bir online stratejiye dönüştü. Artık insanlar yalnızca imaj tabanlı içeriğin hafızalara daha …Read More »
 • İmaj Optimizasyonu Nedir ve Web Sitelerinin Daha Hızlı Yüklenmesini Nasıl Sağlar?

  İmaj Optimizasyonu Nedir ve Web Sitelerinin Daha Hızlı Yüklenmesini Nasıl Sağlar?

  Günümüzde her önde gelen teknoloji şirketi, Amazon, eBay, Facebook ve Google da dahil olmak üzere imaj optimizasyonunu ciddiye alıyor. Sizce neden? Çünkü imaj optimizasyonunun sayfa yükleme hızına doğrudan etkisi vardır. Dünyanın en iyi web sitesine …Read More »
 • Medianova’nın En Yeni CDN Teknolojisi: Virtualized CDN (vCDN)

  Medianova’nın En Yeni CDN Teknolojisi: Virtualized CDN (vCDN)

  vCDN (sanallaştırılmış CDN), konteynerize fonksiyonlarıyla geleneksel CDN’lere kıyasla yüksek performans ve çevik hizmetler sunan bir platformdur. vCDN’i daha iyi anlamak için öncelikle CDN ile ilgili kavramları hatırlayalım. CDN Nedir?  CDN basitçe web sitelerinin imaj, müzik …Read More »
 • Medianova EdgeCache™ Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

  Medianova EdgeCache™ Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

  Medianova EdgeCache™ Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır? Sürekli daha etkin bir performans ve kaynak kullanımı için uğraştığımız için, yararlanabileceğimiz yeni teknolojileri durmadan araştırıyoruz. Bu kez, markamız olarak tescil edilen ve Medianova’nın altyapısında ve istediğimiz her …Read More »
 • AKSELA’daki Yeni Özelliğimiz: API Caching

  AKSELA’daki Yeni Özelliğimiz: API Caching

  Sizlere yeni özelliğimizi tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz: Artık, AKSELA’da POST isteklerini önbelleğe almak (caching) mümkün. Peki bu bize nasıl bir fayda sağlıyor? Aslında, bu yeni özellik yoğun bir şekilde – neredeyse her seferinde aynı olan- API …Read More »
 • GPU ile Hesaplama: Hızlanmanın Vazgeçilmez Parçası

  GPU ile Hesaplama: Hızlanmanın Vazgeçilmez Parçası

  GPU ile hesaplama bilgisayar sistemlerinde Grafik Hesaplama Birimleri’nin (Graphics Processing Units – GPU) hesaplama işlerini hızlandırmak amacıyla kullanılması anlamına gelmektedir. GPU’lar zaman içinde evrime uğramışlar ve günümüzde birçok uygulama alanı için hesaplama işlemlerinin vazgeçilmez bir …Read More »
 • Medianova – Cloudflare Karşılaştırması

  Medianova – Cloudflare Karşılaştırması

  Kişisel ya da parçası olduğunuz kurum ya da kuruluşa ait bir web siteniz / uygulamanız var. Siteniz resim, video gibi birçok içerik barındırıyor. Sadece bulunduğunuz şehir ya da ülkede hizmet vermek ve yerel kalmak istemiyorsunuz. …Read More »
 • Medianova WordPress Plugin (Eklenti) Hizmetinizde!

  Medianova WordPress Plugin (Eklenti) Hizmetinizde!

  CDN’ler, mimarisindeki edge sunucular vasıtasıyla web sitenizin içeriklerini hızlı bir şekilde son kullanıcılara ulaştıran bulut bilişim platformlarıdır.  CDN’in coğrafi olarak dağıtık yapısı ile origininize çok uzak noktadan istek yapan kullanıcılara bile, içerikleriniz çok hızlı bir …Read More »
 • Sunucusuz (Serverless) Hesaplama: Evrilmiş Bulut

  Sunucusuz (Serverless) Hesaplama: Evrilmiş Bulut

  Sunucusuz (Serverless) Hesaplama bir servis olarak fonksiyonları çalıştırma (Function-as-a-Service – FaaS) formundaki Bulut Hesaplama konseptinde tanımlanan yeni bir hesaplama yaklaşımıdır [1-3]. Bulut Hesaplama kolaylık ve verimlilik ihtiyaçları nedeniyle doğal bir evrime uğramış ve buna cevap …Read More »
 • Hybrid CDN: Private CDN ve Multi-CDN dayanışması!

  Hybrid CDN: Private CDN ve Multi-CDN dayanışması!

  Hybrid CDN, firmaların özel amaçlarına uygun Private CDN hizmeti ile geleneksel veya Multi-CDN’lerin birlikte sunulduğu bir CDN Hizmetidir. Bu hizmet ile hem kendi özel CDN ağınıza sahip olurken hem de yüksek performanslı bir CDN hizmetine …Read More »
 • Medianova Bulut Depolama Geçidi ile buluttaki verilerinize kolayca erişin!

  Medianova Bulut Depolama Geçidi ile buluttaki verilerinize kolayca erişin!

  Büyük miktarda dosya boyutlarına sahip bir firmaysanız veri depolama alanı satın almaya ihtiyacınız var demektir. Bu verilerin yedekli ve güvenli olduğuna da emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca bu depolama alanındaki verileriniz uygulamalarınızda doğru ve sürekli bir …Read More »
 • Geleceğin Akıllı Uygulamalarının Yapı Taşı – Uçta Hesaplama (Edge Computing)

  Geleceğin Akıllı Uygulamalarının Yapı Taşı – Uçta Hesaplama (Edge Computing)

  Geleceğin Akıllı Uygulamalarının Yapı Taşı – Uçta Hesaplama (Edge Computing) Bilişim teknolojileri her geçen gün insan hayatının her yönünü değiştiriyor. Bu bağlamda Uçta Hesaplama’nın Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT), Makine Öğrenmesi ve Büyük …Read More »
 • OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

  OTT Trendi Büyümeye Devam Ediyor

  İnternetin olmadığı zamanlarda insanlar bilgiye genellikle televizyon ve gazetelerden ulaşmaktaydı. Dizi, film ve belgesel demek, büyük oranda televizyon demekti. İnternet zamanla evlerimize hatta telefonlarımıza girdikçe insanlar bilgiye çok daha hızlı erişim olanağı buldu. İnternetin yaygın …Read More »
 • IT dünyasının kaçınılmaz devrimi: Otomasyon

  IT dünyasının kaçınılmaz devrimi: Otomasyon

  Bir system admin’in görevi ve yaşadığı sorunlar nelerdir? Özetle sistemi kurmak, monitör etmek, yönetmek, stabil ve kesintisiz çalışmasını sağlamak şeklinde sıralayabiliriz. Peki sistemi kurmak ve yönetmek, aynı komutları tekrar tekrar çalıştırmak ve aynı hataları tekrar …Read More »
 • HAR (HTTP Archive Format) Nedir?

  HAR (HTTP Archive Format) Nedir?

  HAR (HTTP Archive Format) Nedir? Bu yazıda HAR dosyaları ile ilgili aşağıdaki alt başlıklar ele alınacaktır. HAR Dosyası Nedir, Ne Değildir? HAR Dosyası Ne İşe Yarar? HAR Dosyalarını Neden Kullanmalıyız? HAR Dosyası Kaydı Oluşturma HAR …Read More »
 • Medianova ISO Standartlarınca Tescillendi!

  Medianova ISO Standartlarınca Tescillendi!

  Medianova hizmet ve ürünlerinin uluslararası standartlara uygunluğunu ISO 9001 (Kalite Yönetimi), ISO 10002 (Müşteri Memnuniyet Yönetimi), ISO 27001 (Bilgi Güvenliği) sertifikalarını alarak tescillemiştir. Firmamız Kalite Yönetimi Sistemi kapsamında standartlar belirlemiştir. Personel eğitimleri, izinleri, kurum içi …Read More »
 • Security Header ile Web Siteniz Daha Güvenli

  Security Header ile Web Siteniz Daha Güvenli

  HTTP Security Header Nedir? HTTP Security Header, web sitenizin içeriğini tarayıcılara bildirmek ve tarayıcıların nasıl davranacağını belirtmek için kullanılır. Tarayıcımızın adres çubuğuna bir URL girdiğimizde HTTP response ve request bilgileri içeren headerlar devreye girer. HTTP …Read More »
 • TLS 1.3 Nedir ve Nasıl Çalışır?

  TLS 1.3 Nedir ve Nasıl Çalışır?

  TLS 1.3 protokolü ile siteniz hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli.. Veri şifreleme günümüze kadar hız ve performans yönünden beklenilene cevap verememekteydi. TLS 1.3 ile önceki versiyonlarına oranla çok daha güçlü, hızlı ve güvenilir bir …Read More »
 • HTTP/2 PUSH ile Yüksek Performans

  HTTP/2 PUSH ile Yüksek Performans

  Medianova’nın yüksek performans ve hıza sahip yeni özelliği HTTP/2 PUSH ile tanıştınız mı? HTTP/2 PUSH (HTTP/2 Server Push) HTTP/2 Push, HTTP/2 protokolünde sunucunun kaynaklarını istemci iletişime geçer geçmez iletmesini sağlayan yeni bir özelliktir. Öncelikle HTTP’nin …Read More »
 • STOOK : Amazon S3’e Alternatif Yerli Object Storage

  STOOK : Amazon S3’e Alternatif Yerli Object Storage

  Stook bulut tabanlı bir Object Storage (nesne depolama) hizmetidir. Stook başlangıçta mevcut CDN ürünümüzde inhouse olarak kullandığımız bir platformdur. Bu platformun müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilmesi ile Stook son halini almıştır. AWS S3’e alternatif yerli object storage ürünü …Read More »
 • Google BBR ile Web Siteniz 20 Kat Hızlı

  Google BBR ile Web Siteniz 20 Kat Hızlı

  BBR, internet trafiği için higher throughput ve lower latency sağlayan yeni bir tıkanıklık kontrol algoritmasıdır. (Congestion Control Algorithm) Öncelikle TCP’yi tanıyalım. TCP NEDİR? TCP, güvenilir veri transferi, akış kontrolü ve tıkanıklık kontrolü gibi özelliklere sahip …Read More »
 • Veri İthalatına Son

  Veri İthalatına Son

  Basın bülteni Bilgi için: Contactplus+ İletişim Hizmetleri Mahinur Okutan mahinuro@contactplus.com.tr Tel   :  0(212) 229 76 26 Faks:  0(212) 229 95 25 Türkiye’nin en büyük CDN kapasitesine ulaşan Medianova, yeni yatırımı ile veri ithalatına dur …Read More »
 • Dijitalde ButİK Departman

  Dijitalde ButİK Departman

  Dijitalde ButİK Departman Dijitalde İnsan Kaynakları Şüphesiz ki bilgisayarların hayatımıza girmesi ile birlikte birçok meslek dalında hatırı sayılır operasyonel hafiflik oluştu, iş gücündeki verimlilik arttı, buna paralel olarak da iş yapış şekillerinde beyin gücü daha …Read More »
 • İşlemci Sıcaklığı Hakkında Bilinmeyenler: Thermal Throttling

  İşlemci Sıcaklığı Hakkında Bilinmeyenler: Thermal Throttling

  Her sistem sorumlusunun görevi nedir? Fazla performans, fazla performans, fazla performans… Peki en üst modeli almak bir çözüm mü? 4.0GHZ 20 çekirdek çok şık görünüyor değil mi? Hele bir de HT teknolojisine sahipse 40 adet …Read More »
 • Çalışanlarla Etkileşimi Artırmak için Kurum içi Video’yu Doğru Kullanmak

  Çalışanlarla Etkileşimi Artırmak için Kurum içi Video’yu Doğru Kullanmak

  Günümüz koşulları, modern kurumsal işyerlerinde başarı için şirket içi video yayını yapılmasını kaçınılmaz kılıyor. Bilgiyi ofis içinde eski metotlarla yaymaya çalışmak, e-postalardan, şirket içi yazışmalardan ve söylentilerden oluşan bir keşmekeşe dönüşerek kontrolden çıkabilir, daha da …Read More »
 • Medianova’nın 7/24 Müşteri Desteğini Yakından Tanıyın

  Medianova’nın 7/24 Müşteri Desteğini Yakından Tanıyın

  Ortalama 3 Dakika İçinde Anlık Yanıtlar Alın Daha önce hiç satın aldığınız bir ürünün müşteri hizmetleriyle iletişim kurmayı denediniz mi? Denediyseniz, doğru kişiyle temasa geçmenin ve birilerinin size ihtiyacınız olan çözümlerle geri dönmesini beklemenin ne …Read More »
 • İçerik Dağıtım Ağları (CDN) Medya’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

  İçerik Dağıtım Ağları (CDN) Medya’ya Nasıl Yardımcı Olabilir?

  Dijital devrim ile birlikte, gazeteler, online ortamda varlığını gösterebilmek için bir dönüşümden geçmek zorunda kaldı. Okuyucularının büyük bir kısmı, basılı gazeteleri satın almak yerine halihazırdaki online gazeteleri tercih etmeye başladılar ve bu dönüşüm, ulusal sınırların …Read More »
 • Medianova Romanya’da Yeni Pop’u Aktif Etti

  Medianova Romanya’da Yeni Pop’u Aktif Etti

  Medianova olarak EMEA bölgesinin en büyük CDN’leri arasındayız. Özellikle içerik dağıtımı ile ilgili faaliyet göstermediğimiz birçok ülkede, kullanıcıların internet performanslarının düşüklüğünden yakındıklarını görüyoruz. Romanya’da internet oldukça hızlı olmasına karşın, içerik dağıtım ağı (CDN) olmadan içeriğin performanslı …Read More »
 • Webcast Kullanmanız İçin Dört Neden

  Webcast Kullanmanız İçin Dört Neden

  Temel olarak webcast, medyanın streaming servisleri aracılığıyla internet üzerinden yayınlanmasıdır. Webcast tek bir kaynaktan sağlanıp, aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilir. Genellikle de canlı olarak iletilir. Daha basit bir şekilde açıklamak gerekirse, webcast geleneksel anlamdaki …Read More »
 • İmaj Optimizasyonu ile Web Siteniz Daha Hızlı

  İmaj Optimizasyonu ile Web Siteniz Daha Hızlı

  İmaj optimizasyonu, web sitelerinde kullanılan görsellerin boyutlarının otomatik olarak küçültülmesini sağlayan bir sıkıştırma teknolojisidir. E-ticaret siteleri gibi ağırlıklı olarak görsel içerik barındıran sitelerin bu tür teknolojileri kullanması günümüzde neredeyse zorunlu hale gelmiştir. İyi bir web sitesi, …Read More »